Іноді трапляється так, що гречка пригоряє і, відповідно, з'являється не надто приємний запах, через який її зовсім не хочеться.
Та й викидати продукт шкода, тим більше зараз, коли ціни постійно повзуть нагору.
На щастя, рішення на цей випадок є. І вони дуже прості. Існує кілька хитрих трюків, які допоможуть врятувати гречку, що пригоріла, від жахливого запаху. Реанімувати всю кашу, звісно, не вдасться, проте значну її частину, звісно, можна.
Так що збережіть ці три корисні лайфгаки на випадок, коли все ж таки трапиться невдача і ви перегляньте момент, коли в гречці випарувалася вся вода і блюдо почало підгоряти.
Нові правила бронювання від мобілізації: що зміниться з 1 грудня
Пенсіонерам "навісять" новий фінансовий тягар: ніяких пільг не чекайте
Є умова, вводять ліміт на 30 днів: що буде з тарифом на світло з 1 грудня
Долари з "заначки" можуть розчарувати: почали діяти нові правила обміну валюти
Для початку, щоб врятувати гречку, що пригоріла, потрібно зіпсовану частину залишити в каструлі, а все інше обережно перекласти в іншу ємність.
Три способи врятувати гречку, що пригоріла:
1. Повторне приготування. Додайте невелику кількість води та знову поставте на плиту. Варіть на маленькому вогні. Також у процесі повторного приготування можна додати улюблені ароматні спеції та прянощі. Після цього ніхто не помітить, що гречка підгоріла.
2. Підливка. Приготуйте смачну підливу і наприкінці додайте в сковорідку гречку, яку потрібно протушкувати таким чином протягом кількох хвилин. Підливка може бути будь-який на ваш смак, наприклад, м'ясний, грибний, вершковий і т.д.
3. Холодна вода. Цей спосіб найпростіший. Гречку, що підгоріла, просто промивають під проточною водою протягом декількох хвилин.
Нагадаємо про ностальгічні голубці в сметанному соусі: рецепт із маминого зошита.
Раніше ми повідомляли про рецепт дитячого сендвіча з чіпсами та смаженою ковбасою: можна разочок, на свято.